Okunma Sayısı : 350

eğitimci olmak ile ilgili görsel sonucu

 

Bir önceki yazımızda bir eğitimcide olması gereken temel vasıfları irdelemeye çalıştık. Çünkü ülkemizde ciddi bir problem olmaya devam eden eğitim sistemi bulunmaktadır. Sağlam karakterli, inançlı, ahlaklı, bilgili ve kendini yetiştirmiş bir neslin yetişmesi ancak fedakâr eğitimciler vasıtasıyla olacaktır. Yavrularımızın yeniden bir ruh kazanabilmesi ancak eğitimcilerin kendine gelmesi, üzerindeki ataleti atması ile olacaktır. Etkili ve etkileyici bir eğitimci olabilmek için;

…  Eğitimci gülen yüzüyle pozitif olmalı, etkili iletişim kanallarını kullanmayı iyi bilmelidir.

… Eğitimci öğrencisini tanımalı, öğrencisinin derdiyle dertlenmeli, gereken desteği verebilmelidir.

… Eğitimci yaptığı işin bilincinde olmalı, sadece maaşa endeksli değil aynı zamanda Allah c.c. rızasını kazanmaya çalışmalı. Yetiştirdiği nesillerin ona sadaka-i cariye olarak geri döneceğini, ahiretinin de kurtulmasına vesile olacağını bilmeli. Yeterli hassasiyeti göstermediğinde ise bunun bir vebali, bir sorgusu olacağına iman etmelidir.

… Eğitimci öğrencisine sadece bilgi aktarmamalı aynı zamanda öğrencisine özgüven aşılayan, sosyalleşmesini sağlayan, kendisini ifade etmesine imkân veren bir anlayışta olmalı.

… Eğitimci şahsi problemlerini evde bırakıp bırakmalı, evi evde, okulu okulda yaşaması gerekmektedir.

… Eğitimci teknoloji nimetinden istifade ederek, öğrencisinin gelişimini daha sağlıklı ve hızlandırmanın yollarını aramalıdır.

… Eğitimci çocuklara ahlakımızı, inancımızı, edeplerimizi, kültürümüzü yaşayarak, yaşatmalı. Teşvik ve takip etmeli.

… Eğitimci bu çocuk problemli bana ne dememeli, çocuğun problemini araştırarak, problemin çözüm yollarını bulmalı ve uygulamalıdır. Her çocuğun bir kilidi olduğunu ona göre anahtar bulması gerektiğini bilmelidir.

… Eğitimci çocuklara sevgiyi adaletli bir şekilde dağıtıp, öğretmenine sevgi ile bağlanması sağlamalıdır. Bütün öğrencilere eşit ilgi ve alaka gösterilmeli.

… Eğitimci öğrencisiyle alay etmemeli, gülünç duruma düşürmeli, ona gülünmesi onu yaralayacaktır.

Elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce bir eğitimcide bulunması gereken vasıfları yazmaya çalıştık. Tabii ki bu maddelere onlarcası, yüzlercesi ilave edilebilir. Bu hassasiyetleri bünyesinde barındıran bir eğitimci, var olan eksikliklerini bilir ve tamamlar.

Peygamber mesleği sahibi olmanın hazzını yaşayabilmek temennisiyle…

Aile Danışmanı & Çocuk Gelişimci

Özcan Dalgıç

Yorumlar Yeni Yorum Ekle