Okunma Sayısı : 466

eğitimci olmak ile ilgili görsel sonucu

Esasen hayatta herkes öyle veya böyle eğitimcidir. Usta çırağına, anne-baba evladına, hoca cemaatine, kayınvalide gelinine, öğretmen talebelerine bir şeyler öğretebilmek için eğitmenlik yaparlar. Bir eğitmen, eğitmenliği canı gönülden isteyerek yaparlarsa elde ettikleri mahsulde o nispette güzel olacaktır. O zaman bir eğitmenin, eğitimcinin, öğretmenin, hocanın hangi temel vasıfları olmalı ki vatanına, milletine, ümmetine faydalı olabilsin, ahlaklı, inançlı, sağlam karakterli nesiller yetiştirebilsin.

Eğitimci, her şeyden önce eğitimciliğe sevdalı olmalı, haz almalı, yaptığı işten mutlu olabilmelidir. Öğrencisinin gözünde gördüğü ışık ona her şeyden daha sevimli gelmeli. Öğrencisiyle gülmeli, öğrencisiyle ağlamalı, öğrencisiyle dertleşebilmelidir.

Eğitimcin en önemli vasıfları arasında sabır, fedakârlık olmalı. Yaptığı işi maddiyata endekslememeli. Öğrencisini kendi çocuğu gibi görebilmeli, kendi çocuğunun nasıl eğitilmesini istiyorsa o şekilde eğitmek için mücadele etmelidir. Bananeci bir anlayışta olduğu taktirde bunun vebalini iliklerine kadar hissetmeli, yetiştirdiği her öğrencinin ya vebalini ya sevabını aldığının hissiyatında olmalıdır.

Çocuk ruhundan anlamalı, gelişim evrelerini iyi bilmeli, Cenab-ı Hakkın yarattığı insanoğlunun fıtratını iyi bilmediği taktirde eksik kalacağının bilincinde olmalıdır. Bir eğitimci aynı zamanda bir psikolog, bir psikiyatr kadar öğrencisini tanımaya çalışmalı, hele dönemin çığ gibi büyüyen dikkat eksikliği, hiper aktivite, disleksi, otizm, vb… problemlerle alakalı bilgi sahibi olmalıdır.

Eğitimci, öğrencisinin kendisini devamlı gözlediğinin bilmeli, her hareketiyle öğrencilerine örnek olmak için mücadele etmelidir. Ağzından çıkan her bir kelimenin öğrenci nezdinde ki değerini bilip buna göre hareket etmelidir. Ahlak ve inançlı bir nesil olabilmesi için doğru mesajları doğru zamanda verebilmelidir.

Öğrencilerin araştırarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlayacak eğitim ve öğretim tekniklerini öğrenmeli, uygulamalı, gerekli yazılı ve görsel materyalleri, teknolojiyi kullanarak öğrencisine aktarmak için gayret sarf etmeli.  Etkin öğrenme ve öğretme metotlarını araştırıp, uygulamak için araştırmalar yapmalıdır. Eğitim seminerlerine katılmayı kendine zül addetmemelidir.

Eğitimcinin öğrenciliği her zaman devam etmeli. Öğrenmeyi, kendi geliştirmeyi bırakmamalıdır. Verdiği eğitimi en iyi şekilde bilmeli ve öğretmelidir. Öğretmen ben her şeyi biliyorum egosu ile hareket ederse, ben iyi öğretmenim noktasında olursa zamanla eğitim kalitesi ve verimliliği düşeceği aşikardır. Bu anlayışta olan bir eğitimci, zamanla eğitimcilik vasıflarını kaybetmeye başlayacaktır.

Eğitimcinin en önemli özelliklerinden bir tanesi, şahsi problemlerini evde bırakıp bırakması, evi evde, okulu okulda yaşaması gerekmektedir.

Derslere zamanında girip zamanında çıkılmalı, yemek zamanlarında oyalanmamalı, ders saati içinde telefon vb. durumlar ile ilgilenilmemeli.

 • Teknoloji nimetinden istifade ederek öğrencisinin gelişimini daha sağlıklı ve hızlandırmanın yollarını aramalıdır.
 • Öğretmen kendini geliştirmek, uygulayacağı ders programını araştırmak, planlamak, vb… sebeplerle notebook, tablet, fotoğraf makinasını bulundurması gerekmektedir.
 • Çocuklara değerler/erdemler/edepler/adaplar, uygulamalı/dramalı/videolu/şarkılı olarak gösterilerek öğretilecek. Derslere girilmeden önce hazırlık yapılacak. Görsel eğitim metotları incelenecek ve çocuklara eğitimler görsel olarak aktarılacak.
 • Hiç kimse bu çocuk problemli ne yapacağım dememeli, çocuğun problemini araştırarak, problemin çözüm yollarını bulmalı ve uygulamalıdır. Her çocuğun bir kilidi olduğunu ona göre anahtar bulması gerektiğini bilmelidir.
 • Hadisler, ayetler, esmalar dramalarla öğretilmesi, güne günlük olarak dua ile başlanması önemlidir.
 • Farkındalık eğitimleri (Mental Aritmetik, Dikkat ve Hafıza Gelişimi, Akıl ve Zeka Oyunları, Hızlı İngilizce, Hızlı Arapça, vb..) eğitimleri en iyi şekilde vermek, kendini geliştirmek için çabalamalı, eğitim seminerlerini takip etmelidir.
 • Eğitimle alakalı projeler, çalışmalar, planlar üretmeli.
 • Çocuklara bağırarak, kızarak eğitim verilmesi kurumumuzun eğitim anlayışı içerisinde yer almamaktadır. Çocuklara devamlı güler yüzlü, samimi davranılması, hal hatır sorulması, ilgilenilmesi, sempatik davranılması eğitimcinin temel vasfı olmalıdır.
 • Çocuklara sevgiyi adaletli bir şekilde dağıtıp, öğretmenini sevgi ile bağlanması sağlanmalıdır. Bu öğrenci yaramaz, bu öğrenci problemli, bu öğrenci sevimsiz dememeli, bütün öğrencilere eşit ilgi ve alaka gösterilmeli. Ekstra sevgi ve muhabbet beslenen çocuklara sevgi gösterisinde ifrata kaçılmamalı ancak diğer çocukların olmadığı yerde gösterilmeli.
 • Nasıl olsa anlamaz diyerek, çocukla alay edilmesi, dalga geçilmesi, gülünmesi onu yaralayacaktır. Bu hususa eğitimci olarak dikkat edilmelidir. Ayrıca bir öğrenciye sinirlenerek, bağırmak, çağırmak, çekiştirmek, itelemek kesinlikle yapılmayacaktır.
 • Özgüven problemi olan, silik öğrencilere kendilerini ifade edebilme, özgüven, özsaygı kazanımını sağlamak için özel gayret sarf edilmelidir.
 • Çocukların üstlerini kirletmeleri, çişlerini veya kakalarını yapmaları durumunda, üsküfra etmeleri halinde, öğretmen öğrencisinin eziyet çekmemesi için hemen üzerini değiştirecek. Temizliğini, bakımını yapması gerekmektedir.
 • Eğitimci onlarla birlikte gerekirse (yüzme, buzpateni) öğrenmeli. Etkinlikte çocukları yalnız bırakmamalı, tehlikelere karşı hassas olmalı.

Aile Danışmanı & Çocuk Gelişimci
Özcan Dalgıç

Yorumlar Yeni Yorum Ekle