Okunma Sayısı : 316

Vantrolog Nedir?

Vantrolog sesin bir başkasından geliyormuş hissi uyandırarak, kullandığı kukla ile karşılıklı diyalog kurarak, karnından konuşma yeteneği olan kişilere Vantrolog veya Vantrilok denilmektedir. Vantrologlar için karnından konuşanlar da denilmektedir. Çocuklar için çok eğlenceli ve ilgi çekici bir gösteri olduğu için çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Vantrologlar dudaklarını neredeyse hiç kullanmamaktadırlar.


Vantrolog Nasıl Olunur?

Vantrolog olabilmek ve bu mesleği icra etmek için eğitimlere düzenli katılmak ve egzersizleri yapmak gerekmektedir. Yapılacak eğitimin neticesinde hem seslerini eğitirler, hem yeteneklerini geliştirirler. Yurtdışında çok fazla sayıda vantrolog sanatçısı olsada, Türkiye'de gelişmekte olan bir sanat olduğu için bu alanda sanatçı sayısı az bulunmaktadır. 

Bu sanatı icra edebilmek için istekli olmanın yanısıra alacağınız eğitim ile kendinizi geliştirmelisiniz. Eğitimlerde dudaklarınızı oynatmadan konuşmayı, bilhassa, b, f, m, p, v harflerini dudak oynamtamadan söyleyebilmeniz son derece önemlidir. 


Eğitimin Amacı

Eğitim sırasında birebir yapılacak olan çalışmalarda, drama etkinliklerinde, bir Vantrolog olarak Kuklanızı konuşturabilecek, çocukların dikkatini çekebilecek, vereceğiniz birçok mesajı daha bir şekilde verebilecek ve çocukları eğitime, öğretime entegrasyonunu sağlayarak sınıfınızda etkili bir öğrenme ortamı sunabileceksiniz.

Kendinizi geliştirmeniz halinde çeşitli etkinliklerde ve programlarda görev alabileceksiniz.

Vantrolog konuşma tekniğinin inceliklerine sahip olacak, kullanmak istediğiniz alanlarda yeterlilik kazanacaksınız.


Eğitim İçeriği

 • Vantrolog kuklalarının tanıtımı.
 • Ses çalışmaları ile doğru sesi bulabilmek, ses çıkış noktalarını keşfetmek ve bu sesi sabitlemek için yapılacak bireysel çalışmalar ve pratikler.
 • Dudak harflerinin yerine kullanılacak harflerin konuşmaya yerleşmesi ile ilgili çalışma ve pratikler.
 • Ders sonrası diğer derse kadar olan bir haftalık sürede çalışılacak ödev ve pratikler.
 • Ağız ve çene pozisyon çalışması ile ağız hareketlerini kontrol çalışması ve pratik çalışmaları.
 • Vantrolog olarak kukla oynatırken dikkat edilecek noktalar.
 • Kukla Oynatım becerisi kazanma.
 • Kukla ile dramatizasyon yapabilme.
 • Diyalog çalışmaları ve diyalog bütünlüğünü sağlama.
 • Vantrolog kukla kullanımının eğitim ve öğretime entegrasyonu.
 • Oyun Terapisinde ve Masal Terapisinde Vantrolog Kukla gösterisinin yeri.
 • Verilen görevin/ödevin hazırlanılması ve sunulması.

Kimler Katılabilir?

Okul Öncesi Öğretmenler, Çocuk Gelişimciler, Sınıf ve diğer branş öğretmen ve öğrencileri, oyun terapisi uygulayıcısı psikoloji alanı uzmanları, anneler, ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm bayanlar vantrolog eğitimine katılabilir.


Eğitim Yeri

Online ve canlı olarak Zoom veya Google Meets üzerinden gerçekleşecek. Eğitime o esnada katılamayan ve pekişmesi için tekrar izlemek isteyenlere eğitimin videosunun sunulması.


Eğitim Süresi

Grupların durumuna göre Hafta içi / Hafta sonu 1 gün, max. 1.5 saat olmak üzere, online eğitim toplam max 6 saat / 4 hafta sürecektir.

Eğitime Haziran'ın ilk haftası itibariyle başlanacaktır.


Eğitim Ücreti

Eğitimin toplam bedeli bir kişi için 400 TL’dir. İki kişi birlikte katılacak olursa 365 TL, üç kişi birlikte katılacak olursa 325 TL’dir.

Üniversite onaylı sertifika istenmesi halinde +100 TL ücret ödenecektir.

Hesap Adı: İstikbal Kültür ve Eğitim Tic. Ltd. Şti.

Hesap No: 94531719

İban: TR81 0020 5000 0945 3171 9000 01


Eğitim Sonunda Verilecek Belge

Eğitime katılım belgesi verilecektir. Grup oluşması ve üniversite onaylı sertifika istenmesi halinde +100 TL ücret ödenecektir.


Eğitmen:

Vantrolog, Aile ve Çocuk Danışmanı Kader Kıcıkoğlu tarafından verilecektir.


İletişim:

Ali Sami Dalgıç - 05071827066 – istikbalegitimakademisi@gmail.com

Not: Ödendi makbuzunu, adınızı-soyadınızı, e-mail adresinizi ve telefon numaranızı belirtilen telefona, mail adresine veya instagram dm (mesaj kutusuna) gönderiniz.


 

 

 

Yorumlar Yeni Yorum Ekle