Okunma Sayısı : 567

 

Yaratılış formatımızı tanımamız, kadın ve erkek cinsiyetin getirdiği temel özellikleri bilmemiz, karşımızdaki insanı, insanları daha iyi iletişim kurmamızı, tanımamızı sağlar. Kadın ve erkek birbirinin özelliklerini bilmesi durumunda, aile içerisinde hatta sosyal hayatta, iş hayatında birbirini anlamak hususunda daha anlayışlı hareket edebilirler.

Çocukların gelişimsel özelliklerini bilmek, hangi evrede neler yapabileceğini, yapması gerektiğini bilmek onları hayata hazırlamak açısından önemlidir. Bu ölçekle baktığımızda çocukların gelişimsel özelliklerini bilmek onların eğitim hayatını, sosyal yaşamlarını, kişilik gelişimlerini nasıl etkiliyorsa, kadın ve erkeğin fıtrattan gelen yaratılış özellikleri, onların aile hayatını nasıl etkileyeceğinin bilinmesinin faydaları muhakkak olacaktır. Eşler birbirini daha iyi anlamasına sebebiyet verecek olan fizyolojik, biyolojik, psikolojik farklılıkların, eğitim süreçlerinde müfredata girmesi aile yapısının korunması açısından muhakkak faydalı olacaktır.

İki cinsiyet arasında fiziksel olan özellikler belirgin olsa bile, biyolojik ve psikolojik farklılıkları tartışma konusudur. Yapılan araştırmalar tam olarak sonuç vermeyebilmektedir. Bu farklılıkların sebebi genetikten gelen özellikler mi, biyolojik mi, yoksa yetişme ortamı ile kişinin zamanla edindiği kültürel birikimler midir? Bu araştırmalar geliştikçe, alınacak sağlıklı neticeler ile insanoğlunun fıtratı, düşünme yapısı, iletişim dili çözülecektir.

Kadında erkek arasında cinsiyet açısından bir üstünlük olmamasına rağmen, yaratılış fıtratları, özellikleri nedeniyle birbirine eşit olmayıp, birbirinden farklı yönleri vardır. İkisinin de yapacağı veya yapamayacağı, yapmakta zorlanacağı şeyler vardır. Bu farklılıklar birbirini tamamlayacak şekildedir. Kültürel cahillikler neticesinde, erkeğin kadın üzerinde kurduğu tahakkümlerden yola çıkan feminizm, kadına özgürlük tanımak adına aile yapısını zorlamaktan geri kalmamaktadır. Feminizm anlayışı kadına özgürlük alanı oluşturacağım derken, kadına kaldıramayacağı yükler bindirmektedir.

Kadın duygusal, daha yumuşak, şefkatli, merhametli, narin, kırılgan bir yapıdadır. Kadının bu yapısı onun daha zerafetli, nezaketli ve edalı olmasını sağlamaktadır. Bu da kadının gücüdür ve sevilmesine sebeptir.

Erkek genel olarak, cesur, sert mizaçlı, fiziksel olarak güçlü, kuvvetli, korumacı, bağımsız, serüvenci bir yapısı vardır.  Erkekler karar verici, daha organizatör yapıdadır. Yeterliyim, yetenekliyim diye düşünür.

Erkek övülmeyi, onere edilmeyi, kadın sevilmeyi, korunmayı ister. Kadın ve erkeğin bu temel özelliklerini örnekleriyle detaylandıracağımız, erkek beyin ve dişi beyin arasındaki farklarını bu konunun devamı olan yazımızda paylaşacağız.

Mutlu ve esen kalın.

Özcan Dalgıç

Aile Danışmanı

Yorumlar Yeni Yorum Ekle