Okunma Sayısı : 297

Anlayarak Hızlı Okuma Kursu
Kitap okuma sevgisini kazanmak, derslerde başarılı olabilmek, sınavlarda zaman kazanmak, literatürü hızlı taramak için Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimleri ile büyük avantajlar elde edeceksiniz.
8 haftalık kursumuzda, öğrencilerimiz aldıkları eğitimin neticesinde yaş gruplarına göre %300 ila %1500 okuma hızları artış gösterecektir. Bilhassa 9-13 yaş gruplarlarında çocuklar düzenli egzersizlerini yapmaları halinde 1 saniyede, 1 sayfa okuyabilmektedirler.
Öğrencilerin, anlayarak hızlı okuma eğitiminin içerisinde bulunan dikkat egzersizleri ile öğrencilerin dikkati gelişmekte, konsantrasyon ve odaklanmaları neticesinde okul ve sınav başarısı artmaktadır.
Çocuklarımızın geleceğinde büyük avantaj sağlayacak böyle bir eğitimi aldırmak istemez misiniz?
İlkokul 3. sınıftan itibaran ilkokul, ortaokul, lise, üniversiteye hazırlık, üniversite, yüksek lisans öğrencilerinin yanısıra yetişkinlerde (35-40 yaşa kadar) bu eğitimlerimizden istifade edebilmektedirler.
Hızlı okuma kurslarımız yaz ve kış dönemlerinde hafta içi ve hafta sonu eğitimlerimizin içerisinde veya bağımsız atöylerde alınabilmektedir.
Hızlı Okuma Eğitimi Hakkında
Yeni bilgiler edinmek için sürekli araştırma yapmak ve okumak zorun olan insanın, tüm bu işlemler için 24 saati vardır. Bir günün 24 saat sürmesini değiştiremezsiniz ancak 24 saat içerisinde okunabilecek yazı sayısını hızlı okuma teknikleri ile arttırabilirsiniz. Anlayarak hızlı okuma konusu üzerinde uzun yıllardır araştırmalar yapılmaktadır. Uzun yıllar önce insan beyninin etrafındaki objeleri daha seri bir şekilde algılayabileceğini kanıtlayan bilim adamları, bu yeteneğin nasıl geliştirilebileceği üzerinde çalışmaya başladılar.
Hızlı okuma teknikleri de bu dönemde ilk olarak Amerika’da uygulanmaya başlandı. Öncelikle hızlı bir şekilde odaklanabilmek ve gözün görme alanını arttırmak için geliştirilen göz egzersizleri, kısa süre içerinde sonuç vererek olumlu sonuçlar açığa çıkartmıştır. Daha sonra yapılan araştırmalar, gözün beyne ilettiği bilgileri beynin nasıl yorumladığı üzerinedir.
Küçük yaşlarda okumayı öğrenmek için kullandığımız sistem maalesef günümüzde yavaş okumamızın sebebidir. Cümleleri kelimelere ayıran, kelimeleri hecelere bölen ve heceleri de harfler ile ifade eden okuma sistemi, insanın daha hızlı okuyamaması önündeki engelin ta kendisidir. İnsan beyni bu kadar çok ayrıntıya dikkat etmeye alıştığından, belirli bir süre sonra yavaş okumayı bir alışkanlık haline getirir. Hızlı okuma teknikleri insan beyninin gerçek performansını açığa çıkartarak, çok daha kısa süre içerisinde okuma işleminin yapılmasını sağlamaktadır. Bu işlem için öncelikle göz kaslarının geliştirilerek daha geniş bir görme alanı sunması gerekmektedir.
Hızlı okuma teknikleri genel olarak gözün her kelimeye tek tek odaklanması yerine, tüm kelime gruplarını bir bütün olarak görmesini amaçlar. Bu şekilde her defasında beyne gönderilen veri tek bir kelime değil, daha geniş kelime grupları olur. Beynini uygun hızlı okuma teknikleri uygulanarak, bu şekilde gelen kelime gruplarını işleyebilme yeteneği kazanacaktır. Beyninizin büyük kelime gruplarını algılayabilecek işlem kapasitesi zaten vardır. Hızlı okuma teknikleri ile yapılan bu kapasiteyi nasıl açığa çıkartacağınızı anlamanızdır.
Hızlı okuma teknikleri tüm dünyada kanıtlanmış ve üzerinde hala araştırma yapılan çok önemli bir konudur ve insan geleceğinin nasıl şekilleneceğini tayin etmektedir.
Hızlı Okuma Teknikleri İle Nasıl Hızlı Okuruz?
Okuma alışkanlığı küçük yaşlarda görülen eğitim ile şekillendiğinden ve bu eğitimin insana okumayı yavaş yavaş ve parçalara bölerek hece hece ve kelime kelime öğretmesinden dolayı, insanlar genel olarak yavaş bir şekilde okurlar. Öğrenmek için temel gereksinimlerden biri olarak okuma hızı doğru orantılı bir şekilde öğrenme hızımızı da etkilemektedir. Alanında uzman kişilerce verilen bir hızlı okuma kursuna katılarak, okuma hızınızı 2-4 kat oranında arttırabilirsiniz.
İlkokula başlanması ile cümlelerin kelimelere, kelimelerinse hecelere bölünmesi ile okuma, beyin için kompleks bir işlem halini almaktadır. Uygulayacağınız hızlı okuma teknikleri ise kelime kelime okuma değil,kelime gruplarını okuma, bütünü görerek okuma şeklinde olacaktır. Okumak için beyninizin sadece sol lobunu değil sağ lobunu da devreye sokarak okuduğumuzda okuma ve okuduğumuzu anlama performansımız artacaktır.
Okumak istediğiniz bir yazıyı bir bütün olarak algılayan beyin, daha önceden yaptığınız hızlı okuma egzersizleri sayesinde çok kısa süre içerisinde yazının tamamını kavrayabilir hale gelecektir. Beyin hazırlığının haricinde göz kaslarının da çalıştırılmasını sağlayan hızlı okuma teknikleri eğitimlerinde yapılan egzersizler, gözünüzün aktif görme alanını da genişletmekte ve hızlı görme becerisini arttırmaktadır. Böylece hızlı okuma tekniği üzerinde daha etkin bir hale gelerek, öğrenme yeteneğinizi daha rahat bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bu teknik insanın çalışarak kazandığı bir yetenek olup, bir defa öğrenildikten sonra sağladığı avantajlar sayesinde bir ömür boyunca işinize yarayacaktır.
Hızlı okuma tekniklerini öğrendiğinizde, bu sayede hem öğrencilik hayatınızda hem de iş hayatınızda çok daha az vakit harcayarak, çok daha büyük başarılara imza atabileceksiniz. Öğrenciler sınavlara hazırlanırken ve sınav esnasında zaman kazanacaklar. İş hayatında her gün yüzlerce e-posta ya da evrak okumak zorunda kalan yöneticiler de bu ağır okuma yükünü hafifleteceklerdir.
Okumak için harcadığınız uzun zamanı hızlı okuma teknikleri sayesinde kısaltarak, kendiniz ve sevdikleriniz için daha fazla vakit ayırabilirsiniz.
Okuma ve Anlama Hızını Etkileyen Faktörler
Hızlı okuma tekniği birçok alanda yaşantımız üzerin de olumlu etkiler sağlayan bir yöntem olarak bilinmektedir. Hızlı okuma için belirli bir eğitim ve bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Eğitim almadan bu teknikleri geliştiremezsiniz. Böylece sizin için her hangi bir fayda sağlamaz. Hızlı okuma sırasında bazı kurallara uyduğunuz taktirde çok daha verimli bir okuma alışkanlığı kazanacaksınız.
İlk olarak okuma sırasında kelimelere bir bütün olarak bakmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Yani okuma sırasında paragrafta yer alan kelimelerin anlamları üzerinde tek tek düşündüğünüz taktirde bu okuma hızınızı düşürerek sizin için çok büyük bir zaman kaybı haline gelecektir. Ayrıca dikkat ve konsantrasyonunuzu da olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun için okuma sırasında kelimelerin tek tek anlamları için vakit kaybetmek yerine kelime grupları üzerine yoğunlaşırsanız hızlı okuma tekniğinin ilk aşaması üzerine başarılı bir çalışma yapmış olursunuz.
Okuma sırasında sayfanın size göre konumu oldukça önemlidir. Çok basit bir durum gibi görünse de sayfaya her zaman dik bir açı ile bakarsanız bu durumda rahatlık açısından oldukça kolay bir aşama kaydedeceksiniz. Okuduğunuz metni gözünüze çok fazla yaklaştırdığınız zaman konsantrasyonunuz bozulacak okuma hızınız düşecek kelimeleri görme açınız azalacaktır. Okurken dışınızdan söylemek oldukça yanlış bir okuma türüdür diyebiliriz.
Çünkü düşünmek konuşmaktan çok daha hızlı bir şekilde işler yapıya sahiptir. Okurken dışımızdan tekrar edersek hızlı okuma tekniğinden oldukça uzaklaşmış oluruz. Bu şekilde bir yandan da okuma hızımızı düşürmüş oluruz ki bu da tamamen amacımızdan sapmak olur. Okuma sırasında ne istediğimizi okumakta olduğumuz yazıdan ne almak istediğimizi çok iyi bilmemiz ve ona göre beynimizi hazırlamamız gerekmektedir.
Bu sayede beyine gönderilen iletiler bizim lehimize olacak ve okuduğumuz metinde anlatılanları çok daha rahat bir şekilde kavrayabileceğiz. Hızlı okuma tekniği ile bir yazıyı başlamadan önce yazı hakkında kısa bir tahlil yapıp düşünme yeteneğimizi kullanırsak bu bizim okuma ve anlama hızımızı da olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede her şekilde hızımızı artırarak günlük yaşantımız da bize yardımcı olacak bir yöntem edinmiş oluruz.
Hızlı Okuma Tekniğinden Kimler Faydalanmalı
Hızlı okuma insanların öncelikli hedefi olmasa da eğitim ve iş hayatında başarıya giden yolun anahtarı konumundadır. Yaşam kalitesini arttırmak için harcanan çabanın hızlı okuma konusunda da gösterilmesi gerekmektedir.
Zira hızlı okuma ile ilgili kullanılan teknikler, insanların bilgi edinmek için okumaya harcadıkları zamanı önemli bir ölçüde kısaltmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar hızlı okumanın konsantrasyonu yüksek tuttuğunu ve okuduğumuz metni sıkılmadan, daha iyi anlayarak okuduğumuzu ortaya koymuştur.
Okuma yanlışlıklarından kaynaklanan sorunlardan hızlı okuma teknikleri sayesinde kurtularak, çok daha etkin bir öğrenme yeteneğine sahip olabilirsiniz. Yaşamınızın her alanında size kolaylık sağlayacak olan bu teknikleri, kısa süre içerisinde öğrenerek eğitim hayatınızda, iş yaşamınızda ve günlük hayatınızda uygulayabilirsiniz. Özellikle girdiğiniz sınavlar bu yöntemler ile artık korkulu rüya olmaktan çıkacaktır.
Gerek sınav esnasında gerekse de sınava hazırlık sürecinde bu yöntemler sayesinde çok daha olumlu bir başarı grafiği yakalayabilirsiniz. Çalışmak için ayırdığınız sürede şuan öğrendiğinizin birkaç katını, hızlı okuma tekniği sayesinde hiç zorlanmadan öğrenebilirsiniz..
Yaşamınızı kolaylaştıracak en büyük alışkanlıklardan biri olan hızlı okuma tekniği, kısa süre içerisinde her insan tarafından öğrenilebilmektedir. Okuduklarınızı daha çabuk bir şekilde kavrayabilmenizi ve değerlendirmenizi sağlayan bu teknikler bir kere öğrenildikten sonra bir ömür boyunca sizin yanınızda olacaktır. Kendiniz için yapabileceğiniz en mantıklı yatırım olan hızlı okuma tekniği bilgisi, dilediğinizi yapmak istediğiniz zamanların artmasına neden olacaktır.
Her geçen gün yaşamın yoğun temposundan ve ağır okuma yükü yüzünden kendine vakit ayıramamaktan şikâyet eden insanların sayısı artarken siz, öğreneceğiniz bu teknikler sayesinde bu avantajın tadını çıkartıyor olacaksınız. Okumak için harcadığınız uzun zaman yüzünden kaybettiklerinizi düşünürseniz, hızlı okuma teknikleri sayesinde ne kadar çok şey kazanacağınızı da anlamış olursunuz. Daha fazla vakit kaybetmeden en kısa süre içerisinde bizimle irtibata geçin ve kendiniz için en iyi olanı yapın.
Not:
Hızlı Okuma Şampiyonu öğrencilerimizden Furkan Polat
https://www.facebook.com/istikbalegitimkurumlari/videos/1086978884715453/
3. Sınıf öğrencilerimizden Ecrin Tevcen’in Hızlı Okuma Başarısı
https://www.facebook.com/istikbalcocukkulubu/videos/270318387148983/

4. Sınıf öğrencilerimizden Mevlüt ve Semih’in Hızlı Okuma Sonuçları
https://www.facebook.com/istikbalcocukkulubu/videos/vl.2105875969499421/259539488273596/?type=1

Yaz Okulu programımızda öğrencilerimizin toplu başarısı
https://www.facebook.com/istikbalcocukkulubu/videos/vl.1559941854139485/605396893264197/?type=1

Yorumlar Yeni Yorum Ekle