Okunma Sayısı : 328

Robot Tasarım & Robotik Kodlama Atölyeleri
Okul öncesi grubundan, ortaokul çocuklarına kadar, seviyelerine özel hazırlanmış “Eğlenirken öğrenme” ilkesine göre hazırlanan eğitimler ile çocuklar, robotlar ve makinalar tasarlayacak, inşa edecek ve hareketlendirecek. Kendi hayal ettikleri robot figürlerini tasarlarken, elektronik dünyasının dili “kodlama yapmayı” öğrenecekler.
Değişik eğlenceli oyunlarla ve materyallerle yapılan çalışmalar sonucunda çocukların mühendislik algıları oluşacak ve gelişecektir. Çocukların zeka gelişimine destek olacak bu eğitim aynı zamanda onların yaratıcılıklarına ve akademik başarılarına da katkı sağlayacaktır.
Elde edilecek kazanımlar;
 • Problem çözme yeteneğini geliştirme ve analitik düşünce becerilerini geliştirmesi,
 • Dikkat ve konsantrasyon gelişimine destek sağlama,
 • Bilgisayar dünyası ve teknoloji ile tanışma, doğru kullanma becerisi geliştirme,
 • Teknolojiyi tüketmek yerine, üreten ve geliştiren olmanın hazzının öğrenilmesi,
 • Mühendislik konusunda algının oluşması ve geliştirilmesi,
 • Bilgi işlemsel düşünme becerisi kazanma,
 • Matematik, Fen gibi derslere ilginin artması,
 • Görsel ve uzamsal algılarının geliştirilmesi,
 • Çok boyutlu düşünme becerisinin geliştirilmesi,
 • Akıl yürütme becerisinin gelişmesi
 • Analiz yapma, sıralı düşünme becerisi kazanma
Öğrencilerimiz yaz ve kış okullarımızda veya bağımsız atölyelerimizde Robotik Tasarım & Kodlama çalışmalarına katılabileceklerdir.
Robotik Kodlama
Robotik Nedir?
Robotik, makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan bir ortak çalışma alanıdır. Mekanizmaların tasarımı, kontrol edilebilmeleri için yapılarına elektronik donanımların eklenmesi, dijital ortamda kontrollerinin sağlanması ve belirli ortamlarda belirli koşullara göre çalışmaları baz alındığında bu alan makine, mekatronik, bilgisayar, yazılım, kontrol ve otomasyon, uzay ve havacılık, elektrik-elektronik gibi birçok mühendislik disiplinini bir arada toplamaktadır.

Robotik Sistemler Nelerdir?

Robot: sensörleri ile çevresini algılayan, algıladıklarını yorumlayan, yorumlama sonucu bir karar veren, verdiği kararı bir çıkış sinyali ile üreten aygıtlara robot denir. Robotlar bu çıkış sinyalini bir motor, LED veya herhangi bir aktüatör ile verebilir. Otonom karar veremeyen aygıtlar robot değildir.
Kodlama Nedir?
Kodlama sayesinde bilgisayarlarla iletişim kurar, onlarla yazı dilinde konuşur, onlara ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğini söylersiniz. Örneğin internette Google arama motoruna girdiniz, arama kutusuna “kodlama” yazıp “Ara” butonuna bastınız ve önünüze liste liste birçok sonuç geldi diyelim. Siz “Ara” butonuna bastığınızda aslında bilgisayara bir komut vermiş olursunuz. Bu komut, o butonu tasarlayan ve siz o butona tıkladığınızda ne reaksiyon vereceğini kodlayan bir mühendis tarafından tasarlanmıştır. Mühendisin kodlamaya döktüğü senaryo şu şekildedir; siz butona tıkladığınızda aramak istediğiniz kelime google’a iletilir, bu kelime google’ın tüm siteleri önceden kayıt ettiği kendi sisteminde aranır, size en uygun sonuçlar bulunur ve size gösterilir. İşte bu senaryoyu bilgisayarın anlayabileceği bir dile çevirme işlemine kodlama denir. Dünyada ihtiyaçlara göre tasarlanmış birçok programlama dili vardır ve kodlama bu dillerden birisi seçilerek yapılır.
Nasıl Öğrenebilirim Bu Robotiği? Robotik Eğitimi Var Mı?
Robotik biliminin hızla ilerlemesi ve dünyamızın sürekli daha da dijitalleşmesiyle çocukların ve profesyonel düzeyde bu bilimle uğraşmayan insanların robotik sistemleri ve programlamayı öğrenebilmeleri için günümüzde robotik ve kodlama eğitimleri verilmektedir. Yurtdışında başlatılan ve son yıllarda ülkemizde birçok okulda ve özel eğitim kurumunda STEM, STEAM ve STEM+A (Fen Bilimleri-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) gibi isimlerle verilen bu eğitim programları ile öğrencilerin analitik düşünme kabiliyetlerini geliştirmek ve erken yaşta mühendisliğe karşı ilgi duymalarını sağlamak amaçlanmıştır.
Robotik Kodlama Nasıl Yapılır ?
Birçok robot seti var, arduino, mblock, robotis, lego. vb.. Her robotun kendine göre kodlaması ve yazılım araçları var. Block şeklinde scract gibi kodlama istiyorsanız mblock kullanabilirsiniz. Arduino da kendinizde yazabilirsiniz veya block şeklinde scract gibi kodlayadabilirsiniz . Robotiste ve lego da kendi yazılım arayüzünde ayarlamaları ve algoritmasını kurarak kendi kodlarını kullanarak yazılımını hazırlıyorsunuz. Bilgisayarınıza kullandığınız robotun kodlarını yazmak için yazılımını kuruyorsunuz sonra robotu bilgisayarınıza bir kablo ile bağlayıp kodları robota yüklüyorsunuz.

Küçük Yaşta Kodlama Öğrenmenin Faydaları

Steve Jobs; “Bilgisayar programlamayı herkes öğrenmeli. Çünkü bu size düşünmeyi öğretir” diyerek kodlamanın önemine vurgu yapıyor. Zira küçük yaştan itibaren kod yazmayı öğrenmek analitik düşünmeyi destekler, zihnin sınırlarını genişleterek farklı açılardan olaylara bakmayı sağlar.
Çocuklar neden kodlama eğitimi almalı?
Çocuğunuzun erken yaşta kodlama eğitimi alması için pek çok önemli neden bulunuyor.
Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor.
Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.
Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.
2020 yılı itibari ile ABD’de mühendis yetersizliği nedeniyle 1 milyon boş teknik iş pozisyonu olacak. Türkiye için bu konuda yapılmış bir araştırma yok ama iş ilanlarına göz attığınızda programlama yavaş yavaş tüm işlerin tanımlarında kendine yer başlıyor diyebiliriz.
Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.
Kod yazma çiftçilikten hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor.
Bilgisayar mühendisliği yeni mezunlar arasında en çok kazandıran işlerden biri.
Kodlama insanları hayata hazırlamak ve öğrencilere etraflarındaki dünyayı daha iyi anlamaları konusunda yardım etmek üzere tasarlanıyor.
Kodlama dijitalleşen hayatta dünyadaki olup biteni anlama adına giderek daha kıymetli hale gelecek bir alan.
Bireyler İçin Kodlama Neden Önemlidir?
 • 3 boyutlu düşünme, şekil ve uzay algısının gelişimini sağlamak.
 • Hayal gücü (imajinasyon) ve ince motor becerilerinin gelişimini sağlamak.
 • Becerilerin gelişimiyle beraber, üretme ve buluş yapma duygularının pekiştirilmesini sağlamak.
 • “Ben bir ürün ortaya koyabiliyorum” özgüveni ve heyecanını kazandırarak yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak.
 • Bireylerin, yetenek ve gelişimine uygun ürünler oluşturmasına fırsat vererek, kendi yaş grubundan daha ileri düzeyde kazanımlar sağlamak.
Robotik Kodlama İle İlgili Farklı Kaynaklar
http://www.hurriyet.com.tr/egitim/10-soruda-kodlama-egitimi-40076661
Robotik Kodlama İle İlgili Videolar

 

Yorumlar Yeni Yorum Ekle